Dzielnice

Dziewiętnastowieczny Paryż był miastem nie uznającym prawa, gotowym do rewolty bez względu na to, kto sprawował władzę. Nie sposób było zaprowadzić spokój na wąskich, krętych uliczkach, które tłum mógł bardzo łatwo zabarykadować, a które sprawiały wielką trudność w przemieszczeniu się wojska. Napoleon III, świadom słabości swej władzy, postanowił narzucić dyscyplinę zarówno nieposłusznym mieszkańcom Paryża, jak i układowi urbanistycznemu tego miasta. W latach 1852 do 1870 prefekt departamentu Sekwany baron Georges Haussmann, dokonał przebudowy stolicy, burząc całe dzielnice i usuwając z centrum 200 tysięcy biedoty, która zamieszkiwała odtąd w otaczających je ubogich dzielnicach. Z samej Ile de la Cité usunięto 25 tysięcy mieszańców, a w całym Paryżu wyburzono tysiące domów mieszkalnych i wiele znaczących budowli. Poszerzono i wyprostowano główne ulice, założono parki, zbudowano podziemny system kanalizacji, wzniesiono gmach Opery i dworce kolejowe. Z wizji Haussmanna zrodził się współczesny Paryż, elegancki i mieszczański, z szerokimi, ocenionymi drzewami bulwarami i otwartą przestrzenią, pozwalającą bez przeszkód podziwiać widok wielu najważniejszych pomników.

Wśród budowli, które uległy wówczas wyburzeniu, znalazły się też mury miejskie a miejcse po nich przeznaczono na budowę obwodnicy nazwanej Boulevard Périphérique. Po raz pierwszy cały obszar został wcielony do departamentu paryskiego i dokonano nowego podziału na 20 dzielnic. Ten system podziału obowiązuje do dziś, poczynając od najbardziej centralnej, Louvre, jako dzielnicy I, odliczając spiralnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, do dzielnicy XX. Wszystkie poza Périphérique uchodzą za przedmieścia. Dzięki temu systemowi można łatwo poruszać się po Paryżu.

(233kB)

Dzielnica po dzielnicyI Bogaty, królewski Paryż, z Luwrem, częścią Ile de la Cité i sklepami przy Forum des Halles i rue St- Honoré.

II Centrum finansowe, otaczające Giełdę (Bourse) i Bibliotekę Narodową.

III Z cudowną wiejską atmosferą, wąskimi ulicami i wspaniałymi pałacami w części Maras należącej do tej dzielnicy.

IV Jedna z najpiękniejszych paryskich dzielnic, ze wschodnią częścią Ile de la Cité, Ile St-Louis, główną częścią dzielnicy Maras, Tour ST-Jacques, Beaubourg (Centrum George'a Pompidou)

V Pełna życia i rozrywki, z Dzielnicą Łacińską, Paryżem romańskim i średniowiecznym, oraz studentów wokół Sorbony

VI Ulice tętniące życiem, z doskonałymi miejscami do robienia zakupów lub zjedzenia posiłku, znajdującymi się w oklicach bulwaru Św. Michała i Saint-Geramain-des-Prés

VII Monumentalna i wzniosła, z wieżą Eiffla, budynkiemHotel des Invalides, z pięcioma muzeami, grobowcem Napoleona i gmachem Zgromadzenia Narodowego.

VIII Zamożna i olśniewająca, przybytek haute couture, wokół Pól Elizejskich i rue du Faubourg-St-Honoré

IX Największe skupisko hoteli w Paryżu, najlepsza dzielnica do zrobienia zakupów po dostępnych cenach i skorzystania wieczorem z rozrywki, od domów towarowych na Grand Boulevards do kabaretów na Pigalle.

X Dworce Gare du Nord i Gare de l'Est. Kanał Św. Marcina. Dużo czerwonych świateł, dziewczyn i chłopców" pracujących" na ulicy.

XI Bastylia, miejsce narodzin Wielkiej Rewolucji Francuskiej; dzielnica obecnie młodnieje i staje się modna.

XII Wychodząc poza granicę miasta, kierujemy się do Lasu Vincennes, z jeziorami i ogoredm zoologicznym

XIII Brzydka nowoczesna dzielnica chińska i wietnamska, z licznymi dobrymi restauracjami chińskimi

XIV Najlepiej oglądana spod ziemi, z cmentarzem Montparnasse i Katakumbami

XV Montparnasse, niegdyś dzielnica artystów i muzyków, nadal charakteryzuje się brakiem umiaru widocznym na przykładzie najwyższej wieży Paryża , Tour Montparnasse i najdłuższej ulicy tego miasta - rue Vaugirard(4360 m)

XVI Najbardziej szykowna, najbardziej snobistyczna dzielnica mieszkaniowa wokół Palais de Chaillot, z wysokimi, eleganckimi domami, przy długich, eleganckich ulicach, zamieszkałymi przez wysokich, eleganckich ludzi

XVII Teatr Palais des Kongres; dzielnica mieszkaniowa

XVIII Raj dla turystów, siedziba Montamrte, z czarującymi bistrami ,nieudanymi artystami i wspaniałymi widokami

XIX Parc de la Villette; dzielnica odnowiona w duchu nowoczesności i techniki, z Cite des Science et de l'Industries

XX Nie jest dzielnicą, stanowi otoczenie cmentarza Pere-Lachaise